جزییات خبر

دوشنبه / ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۳:۰۱
سرویس : قم
کد خبر : ۱۶۳۸۳۳
گزارشگر : ۸۱

کارآفرینی در قم با تولید لیف از یک گیاه ناشناخته

(دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷) ۱۳:۰۱

کارآفرین قمی با تسهیلات 50 میلیون تومانی کمیته امداد و تولید لیف گیاهی از یک گیاه ناشناس به نام لوفا کارآفرینی کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد مقیمی، طلبه کارآفرین قمی بابیان اینکه همیشه از فقر عده‌ای از مردم به‌ویژه مناطق محروم رنج می‌بردم گفت: چند سال پیش باهدف خدمت به مستضعفین به همراه یک گروه جهادی داوطلبانه به یکی از روستاهای محروم جنوب کرمان به نام عنبرآباد اعزام شدم.
وی با اشاره به اینکه هدف این گروه جهادی محرومیت‌زدایی اهالی روستا بود اظهار کرد: تصمیم گرفتیم با ایجاد امکانات برای اهالی روستا، مردم آنجا را هم با اشتغال مناسب درزمینهٔ کشاورزی توانمند کنیم.
مقیمی بابیان اینکه پس از مطالعه و تحقیق، زمین‌های منطقه را برای کشت گیاهی به نام لوفا مناسب دیدم گفت: با ایده نوین کاشت و نهایتاً تولید لیف گیاهی لوفا متوجه شدیم هم می‌توانیم به خواست رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی عمل کنیم و هم هدفمان را برای محرومیت‌زدایی از اهالی روستا محقق کرده باشیم.
وی درباره این گیاه گفت: لوفا گیاهی یک‌ساله، بالارونده و از خانواده کدوئیان است که مناسب آب‌وهوای نیمه گرمسیری است و میوه آن بعد از بلوغ کامل تبدیل به اسفنج می‌شود.
این کارآفرین قمی از تلاش‌های خود برای راضی کردن کشاورزان منطقه گفت و اظهار کرد: در آن روزها به‌زحمت توانستم آن‌ها را راضی کنم تا این گیاه را کشت کنند ولی امروز خوش‌حالم که درآمد هر خانوار برای هر هزار متر در طول سال بیش از 10 میلیون تومان است.
این طلبه کارآفرین بابیان اینکه برای توسعه طرح در سال گذشته 50 میلیون تومان تسهیلات اشتغال از کمیته امداد دریافت کردم گفت: در طول این پروژه از کاشت تا تولید و عرضه محصول علاوه بر اشتغال تمام‌وقت برای 4 نفر از جوانان قم، برای 25 خانوار نیز در کرمان و قم به‌صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت شغل ایجاد کردیم.
وی همچنین توکل به خداوند را عامل اصلی موفقیت خود عنوان کرد و گفت: با تلاش شبانه‌روزی و صبر توانستم یک کارگاه خانگی راه‌اندازی کنم و تولید لیف گیاهی لوفا را به‌صورت رسمی آغاز کنم.
این کارآفرین خلاق طرح تولید لیف لوفا را موفقیت‌آمیز عنوان کرد و گفت: با توکل به خداوند، تلاش شبانه‌روزی و صبر توانستم این محصول را بانام تجاری «نسیما» به بازار عرضه کنم.
وی بابیان اینکه از گیاه لوفا محصولات متعددی ازجمله لیف گیاهی، اسفنج ظرف‌شوئی، کفی صندل، فیلتر، عایق و چند محصول صنعتی و دستی خلاقانه دیگر تولید می‌شود گفت: در صورت حمایت مسئولان علاوه بر تولید لیف می‌توان با تولید این محصولات هم اشتغال‌زایی کرد.
مقیمی مشکلات مالی پیشرفت پروژه را یادآور شد و گفت: با حمایت مسئولان می‌توانم گام‌های بلندتری در ایجاد اشتغال جوانان و تحقق اقتصاد مقاومتی بردارم.
انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۱,۱۲۴
(دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷) ۱۳:۰۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید